Jak prawidłowo zabezpieczyć załadunek? Sprawdzone porady

Załadowywanie aut dostawczych wymaga uwagi. Nie wystarczy jedynie umieszczenie przewożonego towaru w kontenerze. W większości przypadków czynność ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Osoby za to odpowiedzialne muszą wiedzieć jak sprawić, by przewiezienie ładunku mogło zostać przeprowadzone bezpiecznie i w jak najwyższym standardzie. Czytaj dalej, by poznać szczegóły – na naszej stronie dowiesz się więcej.

Pojazdy i ładowność

Zwróć uwagę na sprawdzenie ładowności Twojego samochodu dostawczego, z którego korzystasz. Jest to podstawa do wykonania kolejnych kroków:

  1. Rozmieszczenie obciążenia
    Rozmieszczenie towaru na podłodze ładunkowej pojazdu ma kluczowe znaczenie. Należy zrobić to nie tylko ostrożnie, ale i równomiernie. Co to oznacza? To, że osie samochodu dostawczego muszą być jednakowo obciążone. Dzięki temu auto dostawcze będzie stabilniejsze, co znacząco wpłynie na komfort jazdy.
    Trzeba jednak zaznaczyć, że coraz częściej zdarza się, że ładunek jest niesymetryczny. Wtedy nadawca powinien oznaczyć środek ciężkości w taki sposób, by możliwe było odpowiednie umiejscowienie przedmiotu. Jego stabilność gwarantuje bezpieczeństwo oraz możliwość przewiezienia go autem dostawczym tak, by stan towaru był nienaruszony.
  2. Obciążenie mieszczące się w normach
    Spełnienie owych przepisów nie tylko może ograniczyć stopniowe niszczenie się dróg przez samochody dostawcze, ale pozwala uniknąć poważnych kar finansowych.
    Co więcej, kierowcy muszą mieć świadomość, że prowadzenie załadowanego samochodu dostawczego ma swoją specyfikę. Czas hamowania się wydłuża, a gwałtowne manewry mogą jedynie szkodzić – nie tylko przewożonemu towarowi, ale również nadwoziu auta.
    Przypominamy: prawo jazdy kategorii B pozwala na przewożenie maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą w busie o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.

    • Zamocowanie ładunku
  3. Czyli uniemożliwienie poruszania się towaru podczas jazdy. Odpowiednio załadowane auto istotnie wpływa na bezpieczeństwo kierowców i reszty uczestników ruchu drogowego. A w końcu nie tak łatwo prowadzić samochód dostawczy.
    Mocowanie towaru zależy od jego specyfiki. Do tego wykorzystuje się:

    • pasy,
    • liny,
    • łańcuchy mocujące,
    • siatki.
      Jak więc najlepiej załadować samochody dostawcze? Znanych jest pięć sposobów, które Ci to ułatwią. Oto one:
      5 sposobów mocowania ładunków

      1. Blokowe: unieruchamianie towaru na skrzyni ładunkowej (opieranie go o stałe elementy skrzyni ładunkowej lub blokowanie go innymi elementami);
      2. Dociskowe: dociskanie towaru do podłogi za pomocą pasów dociskowych;
      3. Odciągowe: mocowanie przedmiotu odciągami, aby przeciwdziałać przemieszczaniu się go;
      4. Ryglowe: przy przewożeniu kontenerów, gdy pojazd ma specjalne rygle zaczepowe, a kontener – rygle podłogowe;
      5. Mieszane: połączenie kilku rodzajów mocowań (szczególnie przydatne w przypadku ładunków łatwo się przemieszczających).

Zabezpieczanie ładunku to odpowiedzialne zadanie. Nie może ono zostać zbagatelizowane, dlatego korzystanie z wszelkich dodatkowych metod zabezpieczenia towaru może się opłacić! Sugerujemy również wyszukiwanie odpowiednich firm, które oferują takie usługi. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko przewożonym towarom, ale też naszym pracownikom i samochodom dostawczym!

Jak widać, załadowywanie aut dostawczych wymaga wiele uwagi. Samo umieszczenie ładunku w kontenerze nie jest wystarczające z prostego powodu: trzeba wiedzieć jak odpowiednio towar zabezpieczyć. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom to zadanie stało się dla Ciebie znacznie prostsze.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *