Jak wybrać odpowiednie auto dostawcze dla Twojej firmy?

Zakup samochodu dostawczego może nie być aż taki prosty. Jego przestrzeń ładunkowa musi odpowiadać towarom przewożonym, ale i jego spalanie powinno być jak najbardziej zoptymalizowane. Przedsiębiorco, właśnie tutaj przychodzimy Ci z pomocą. Przeczytaj i dowiedz się, jakie auto wybrać!

Auta dostawcze – podstawowe informacje

  1. By prowadzić samochód dostawczy należy mieć prawo jazdy kategorii B.
  2. Auta dostawcze do 3,5 tony są najprzydatniejszym rodzajem samochodów dostawczych dla wielu firm.
  3. Dzisiejsza technologia pozwala wybrać taki model pojazdu, który nie tylko spełnia swoje zadanie, ale też posiada udogodnienia dla komfortu jazdy (np. klimatyzację).
  4. Warto sprawdzić przed zakupem typowe usterki, które zdarzają się w samochodach danego modelu.

Auta używane i ogłoszenia w internecie

Czy warto decydować się na taki zakup z drugiej ręki?

Istnieje szansa na naprawdę zadbane używane auta dostawcze, jednak nie można polegać jedynie na zaufaniu do sprzedającego oraz tego, co napisał w ogłoszeniu. Najważniejsze jest:

  • sprawdzenie dokumentacji pojazdu,
  • bardzo dokładne oględziny (najlepiej z mechanikiem, który potrafi stwierdzić, czy pojazd jest po wypadku),
  • określenie stanu wnętrza ładowni.

Eksploatacja

Często to ładownia samochodów dostawczych jest najbardziej zniszczona. Może być to znak zaniedbania, a kolejne naprawy będą generować wydatki.

Auta używane są różne. Wszystko zależy podejścia do eksploatacji samochodu poprzedniego właściciela. Stąd tak bardzo ważne jest obiektywne podejście do zakupu i ustalenie wad oraz zalet oferowanych aut dostawczych.

Jaki samochód dostawczy wybrać?

Przeznaczenie

Przede wszystkim należy zastanowić się do czego przeznaczony będzie Twój samochód dostawczy. I na podstawie tego wybrać odpowiedni model.

Czasami nie warto decydować się na auto o dużej przestrzeni ładunkowej, a za to postawić na mocny trzylitrowy silnik. W takim przypadku w zupełności wystarczy Peugeot Boxer.

Mniejszym wydatkiem okaże się Volkswagen LT 35, który ma jednocześnie silnik grupy VAG (stąd części zamienne są łatwo dostępne). Jest on jednak bardzo rozchwytywany ze względu na niski koszt serwisowania.

Zainteresowaniem cieszą się też takie samochody dostawcze jak Opel Vivaro czy Renault Kangoo i Renault Trafic. Są one średniej wielkości, co czyni je przydatnymi dla firm o różnej specjalizacji.

Jednak na tym rynku najczęściej kupowanymi autami są Mercedes sprinter oraz Mercedes Vito.

Auto: nowe czy używane?

Warto zastanowić się, czy w ogóle warto inwestować w używane auto dostawcze. Czasami lepiej jest zdecydować się na samochód z salonu. Dzięki temu wszelkie problemy z eksploatacją czy ukrytymi przez poprzedniego właściciela zniszczeniami przestają być problemem. Choć mogą pojawiają się minusy tego rozwiązania. Jest to przede wszystkim znacznie wyższa cena nowego samochodu dostawczego.


Właśnie dlatego warto stworzyć listę “za i przeciw”, dzięki której będziesz mógł spojrzeć na potrzeby Twojej firmy i Twoje oraz odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Jakie cechy powinno posiadać auto dostawcze dla mojej firmy?
  2. Być ładowne? Tanie? mieć mocny silnik?
  3. Czym więc się sugerować?

Sugestie

Najważniejsze w autach dostawczych są opinie ich użytkowników. Nikt tak dobrze nie oceni samochodu dostawczego, jak sam właściciel danego modelu. Dobrymi opiniami cieszą się polecane przez przedsiębiorców Fiat Ducato oraz Volkswagen Transporter.

Popularność danego modelu może, ale nie musi być wyznacznikiem dla Ciebie. Wszystkie wytyczne, które ma spełniać auto, musisz dostosować do specyfiki swojej firmy.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *